Wegetarianizm to dieta oparta na produktach roślinnych. Wegetarianie nie spożywają mięsa (do którego zaliczamy również ryby i owoce morza) ani żadnych produktów zawierających część martwego zwierzęcia np. jogurtu z żelatyną wieprzową, sera żółtego z podpuszczką naturalną, zupy jarzynowej gotowanej na kościach.
Określenie wegetarianizm zostało wprowadzone do słownika w Wielkiej Brytanii przez Stowarzyszenie Wegetarian w 1842 roku. Sam wegetarianizm istnieje od czasów starożytnych i ma pochodzenie religijne – oparte na zasadach niekrzywdzenie i niezabijania. Szacuje się, że obecnie jest około miliarda wegetarian na świecie, czyli więcej niż 1 osoba na 6. [1]
Warianty wegetarianizmu:
- lakto-owo-wegetarianie – spożywaj produkty roślinne, nabiał oraz jajka. Zazwyczaj mówiąc o wegetarianizmie, mówi się właśnie o tym jego wariancie.
- lakto-wegetarianie – produkty roślinne oraz nabiał,
- weganie – spożywają wyłącznie produkty roślinne,
- istnieją również inne skrajniejsze formy wegetarianizmu, jak np. witarianie- spożywają wyłącznie produkty roślinne, do tego „żywe”, czyli nie gotowane ani nie poddawane żadnej inne obróbce termicznej, lub frutarianie – spożywają wyłącznie owoce.
Wegetarianie bardzo często (choć nie zawsze) są ludźmi prowadzącymi zdrowy tryb życia, dbającymi o ekologię, zaangażowanymi w prawa zwierząt.
Różne mogą być pobudki wegetarianizmu:
- zdrowie – wiele badań naukowych potwierdza fakt, że nieprzetworzona dieta roślinna przeciwdziała chorobom układu krążenia, cukrzycy, otyłości.
- religia – wegetarianami są wyznawcy: buddyzmu, hinduizmu, Adwentyści Dnia Siódmego.
- ekologia – produkcja roślin jest dużo bardziej ekologiczna, zużywa mniej wody, energii oraz środków chemicznych niż produkcja mięsa.
- empatia do zwierząt – zwierzęta jako istoty żywe odczuwają ból i stres. Czy powinny być hodowane w warunkach masowej produkcji, traktowane jak rzeczy i zabijane?
- niektórzy upatrują w wegetarianizmie rozwiązanie problemu głodu na świecie. Wszystkie wyprodukowane rośliny można by przeznaczyć na wyżywienie ludzi, zamiast na paszę dla zwierząt hodowlanych.
Wegetarianizm jest dietą pełnowartościową, zawierającą wszystkie niezbędne do życia składniki odżywcze. Amerykańskie Towarzystwo Dietetyczne stoi na stanowisku, że dieta wegańska jak inne rodzaje diet wegetariańskich, gdy są odpowiednio zaplanowane, są dobre dla osób na wszystkich etapach życia, łącznie z okresem ciąży, laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa oraz dorastania. [2]
[1] Wielka encyklopedia medyczna, t.22, red. Enrico Cravetto, wyd. Agora, Warszawa 2011
[2] Craig W.J., Mangels A.R., Position of the American Dietetic Association: vegetarian diets,J Am Diet Assoc., 2009
maria